A lakosság mintegy fele szenved enyhébb, illetve súlyosabb fertőzésben. A fertőző gombás folyamatot különféle fonalas és sarjadó gombák okozzák. Főleg a lábujjközök fertőződnek, gyakran baktériumokkal együtt okozzák a kellemetlenségeket.
A világ minden táján jelen lévő betegségről van szó, de elsősorban a mérsékelt és a meleg égövön fordul elő. Az általános felmelegedés következtében a nálunk régen szokatlan, tartós nyári meleg, a párás időjárás különösen kedvez a gombás folyamatnak. Sportolók között, uszodában, strandon, közös zuhanyozókban, felnőtt- és gyermekközösségekben, de családon belül is terjed egyik egyénről a másikra.
Mikor gondoljunk gombás eredetű fertőzésre?
A lábujjak között a bőr vörös, felázott, berepedt vagy hámlik, különösen a III-IV-V. ujjközben. A berepedés után hámhiány és nedvedzés jelentkezik. A gombás betegség az ujjak közéből a lábujj háti felszínére, a lábszárra és természetesen a talpra is ráterjedhet. Utóbbi helyen száraz, makacs hámlás is elkezdődhet, néha a bőr vörös, gyulladt. A beteg terület éles határral végződik. Előfordul olyan gombás folyamat is, amely főleg meleg időben, hólyagos formában jelentkezik. A láb és a talp gombás betegsége éjszaka és melegben nagyon viszket. A szövődmények nagyon változatosak és néha súlyosak. A hosszadalmasan fennálló lábujjközi fertőzés a lábujjkörmöket is megbetegítheti. A körmök megvastagodnak, elszíneződnek, alattuk sárga felrakódás képződik. Ez utóbbi nagyon nehezen kezelhető. Nem elegendő a külső kezelés, gyakran belső gombaölő tablettát kell a bőrgyógyásznak felírnia. A kúrát több hónapon keresztül kell folytatni.A lábgombás folyamatból lábekcéma is kialakulhat, továbbá a lágyékhajlatokba és a farvágásba is átterjedhet a betegség. Minden orvosnak és betegnek nagyon fontos arra is gondolnia, hogy az ujjközi berepedésen keresztül baktériumok hatolhatnak be a szervezetbe, és orbáncot, bőrgennyedést és érgyulladást okozhatnak. Ezeket a súlyos szövődményeket megfelelő kezeléssel meg lehet előzni.
Hogyan lehet eredményesen kezelni a gombás lábbetegséget?
Mielőbb fertőtlenítő ecsetelőket és sprayket kell használni. A hámló, berepedt, fájdalmas területre, hólyagos folyamatra gombaölő kenőcsök, paszták ajánlatosak.Nagyon fontos: az ujjakat gézcsíkkal (nem vattával) kell egymástól elválasztani. A láb kímélése mellett, valamint az uszodát elkerülve tíz nap múlva várható a gyógyulás. Gondolni kell arra is, hogy - egyéni hajlamtól függően - a probléma visszatérhet.
Hogyan lehet megelőzni a betegséget?
- megfelelő lábbeli használatával
- természetes anyagból készült zokni, harisnya viselésével, melyet gyakran váltunk
- megfelelő lábápolással
Kényeztessük lábunkat növényi olajokat tartalmazó, fertőtlenítő hatású frissítő fürdőkkel, szárító, nyugtató hintőporokkal, habokkal stb. Fontos a cipők fertőtlenítése, izzadásgátló hintőporok, sprayk alkalmazása.
IX.évf./7.szám
IX.évf./7.szám
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.